Sven Gunnar Persson (KD)

Sven Gunnar Persson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Studierektor
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Boverkets byggregler och elanvändning för uppvärmning

Skriftlig fråga 2006/07:262 av Persson, Sven Gunnar (kd)

den 1 december Fråga 2006/07:262 Boverkets byggregler och elanvändning för uppvärmning av Sven Gunnar Persson kd till statsrådet Mats Odell kd I den borgerliga alliansens energiöverenskommelse redovisas grundsynen på energieffektivisering och olika energiformer: Energieffektiviseringen bör syfta till att minska

Inlämnad: 2006-12-01 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Användning av viktningsfaktorer vid energideklarationer

Skriftlig fråga 2006/07:251 av Persson, Sven Gunnar (kd)

den 30 november Fråga 2006/07:251 Användning av viktningsfaktorer vid energideklarationer av Sven Gunnar Persson kd till näringsminister Maud Olofsson c Energieffektiviseringen bör syfta till att minska användningen av jordens primära energiresurser, och därmed minska belastningen på klimat och miljö. Olika energikällor

Inlämnad: 2006-11-30 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Utbildning vid Örebro Teologiska Högskola

Motion 2006/07:Ub358 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub358 av Sven Gunnar Persson kd Utbildning vid Örebro Teologiska Högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en omfördelning inom ramen för det totala antalet högskoleplatser i syfte att öka antalet platser med ekonomisk


Utskottsberedning: 2006/07:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub358 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se