Sven Gunnar Persson (KD)

Sven Gunnar Persson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Studierektor
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Läkarutbildning till Örebro universitet

Motion 2007/08:Ub489 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub489 av Sven Gunnar Persson kd Läkarutbildning till Örebro universitet kd691 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en läkarutbildning vid Örebro universitet. Motivering Idag råder det stor brist på läkare


Utskottsberedning: 2007/08:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub489 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 39 kB)

Utvärdering av hållbar utveckling inom utbildningsområdet

Motion 2007/08:Ub488 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub488 av Sven Gunnar Persson kd Utvärdering av hållbar utveckling inom utbildningsområdet kd692 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att snarast göra en översyn av hur perspektivet hållbar utveckling har implementerats


Utskottsberedning: 2007/08:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub488 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 38 kB)

Forskning vid fria teologiska högskolor

Motion 2007/08:Ub487 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub487 av Sven Gunnar Persson kd Forskning vid fria teologiska högskolor kd694 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning vid de fria teologiska högskolorna. Motivering Idag finns det tre teologiska högskolor


Utskottsberedning: 2007/08:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub487 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se