Sven-Olof Sällström (SD)

Sven-Olof Sällström (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 150
Titel Butikschef.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sven-olof.sallstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2010-10-04 – 2012-05-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2022-05-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-11-26 – 2022-05-12
    • Ledamot 2019-06-19 – 2021-11-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-06-11
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2022-04-19 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-12 och 14-18, finansutskottet 12-14 och 18-19 och försvarsutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 10-12, utrikes- och försvarsutskottet 10, arbetsmarknadsutskottet 13-14, näringsutskottet 14-, finansutskottet 14-18 och 19- och EU-nämnden 15-. Ledamot Rådet för ledamotsnära frågor 10-12, riksdagens valberedning 10-12 och 14-, krigsdelegationen 14- och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Suppleant OSSE-delegationen 14-. Vice gruppledare Sverigedemokraterna 10-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 08-09. Ledamot, partistyrelsen 09- och distriktsstyrelsen Jämtland/Härjedalen 07-10. Ordförande, Sverigedemokraterna, Östersund 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Internationell utredning av den svenska hanteringen av coronapandemin

Motion 2021/22:2911 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:2911 av Markus Wiechel m.fl. SD Internationell utredning av den svenska hanteringen av coronapandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en internationell expertpanel med syftet att utvärdera den svenska hanteringen av coronapandemin


Utskottsberedning: 2021/22:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:2911 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:2911 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Internationella militära insatser

Motion 2021/22:2571 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:2571 av Björn Söder m.fl. SD Internationella militära insatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära bidraget genom utbildningsinsatsen i Irak riktas till Kurdistan Regional Government


Utskottsberedning: 2021/22:UFöU1 2021/22:UFöU2 2021/22:UU11 2021/22:UU6
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2021/22:2571 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:2571 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 108 kB)

Totalförsvarsmotion

Motion 2021/22:2531 av Roger Richthoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:2531 av Roger Richthoff m.fl. SD Totalförsvarsmotion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en grundlagsstadgad budgetram om 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om direktiv


Utskottsberedning: 2021/22:FöU1 2021/22:FöU10 2021/22:FöU6 2021/22:FöU7 2021/22:FöU8 2021/22:FöU9 2021/22:KU30 2021/22:NU21
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 48 avslag

Motion 2021/22:2531 av Roger Richthoff m.fl. (SD) (docx, 100 kB) Motion 2021/22:2531 av Roger Richthoff m.fl. (SD) (pdf, 153 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.