Sven Otto Littorin (M)

Sven Otto Littorin (M)

Tidigare arbetsmarknadsminister

Parti Moderaterna
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-07-06

    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2007-01-01 – 2010-07-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:452 av Danielsson, Staffan (c) 29 juni 2010 En fristående och oberoende Alfakassa
Interpellationsdebatt 2009/10:444 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Jobb- och utvecklingsgarantin
Interpellationsdebatt 2009/10:440 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott
Interpellationsdebatt 2009/10:466 av Högman, Berit (s) 29 juni 2010 Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik

Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott

Interpellation 2009/10:440 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:440 Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott av Eva-Lena Jansson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I februari 2008 stoppade fackförbundet Byggnads regionala skyddsombud arbetet vid ett hotellbygge i Örebro på grund av att de anställda utsattes för

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott

Situationen för unga arbetslösa

Interpellation 2009/10:438 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:438 Situationen för unga arbetslösa av Eva-Lena Jansson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Det råder en jobbkris i Sverige. Antalet arbetslösa har ökat sedan hösten 2006, då den låg på ca 5 procent, och är nu uppe i drygt 9 procent. När det gäller ungdomsarbetslösheten

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för unga arbetslösa

Åtgärder mot ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2009/10:415 av Palm, Veronica (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:415 Åtgärder mot ungdomsarbetslösheten av Veronica Palm s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Arbetslösheten skjuter i höjden och särskilt alarmerande är ungdomsarbetslösheten som är en av Europas högsta. I mars i år var 165 000 unga mellan 15 och 24 år arbetslösa

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot ungdomsarbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se