Sven Otto Littorin (M)

Sven Otto Littorin (M)

Tidigare arbetsmarknadsminister

Parti Moderaterna
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-07-06

    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2007-01-01 – 2010-07-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:452 av Danielsson, Staffan (c) 29 juni 2010 En fristående och oberoende Alfakassa
Interpellationsdebatt 2009/10:444 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Jobb- och utvecklingsgarantin
Interpellationsdebatt 2009/10:440 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott
Interpellationsdebatt 2009/10:466 av Högman, Berit (s) 29 juni 2010 Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik

Arbetstorget

Interpellation 2006/07:544 av Johansson, Ylva (s)

den 16 maj Interpellation 2006/07:544 Arbetstorget av Ylva Johansson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Trots att erfarenhet och mognad är de viktigaste förutsättningarna för att kunna göra ett bra jobb i de allra flesta sammanhang så är det många 50-plus som upplever att de betraktas som för gamla

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetstorget

Funktionshindrades fotfäste på arbetsmarknaden

Interpellation 2006/07:541 av Stenberg, Hans (s)

den 16 maj Interpellation 2006/07:541 Funktionshindrades fotfäste på arbetsmarknaden av Hans Stenberg s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m De stora besparingarna på arbetsmarknadspolitiken får svåra konsekvenser för dem som drabbats av arbetslöshet. Särskilt svårt drabbas de med olika typer av funktionshinder.

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Funktionshindrades fotfäste på arbetsmarknaden

Ungdomar på arbetsmarknaden

Interpellation 2006/07:526 av Nilsson, Jennie (s)

den 11 maj Interpellation 2006/07:526 Ungdomar på arbetsmarknaden av Jennie Nilsson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Långtidsarbetslösheten bland ungdomar är fortsatt bekymmersam. I september 2006 hade vi socialdemokrater halverat långtidsarbetslösheten för ungdomar och antalet långtidsarbetslösa

Inlämnad: 2007-05-11 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomar på arbetsmarknaden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se