Sven Otto Littorin (M)

Sven Otto Littorin (M)

Tidigare arbetsmarknadsminister

Parti Moderaterna
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-07-06

    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2007-01-01 – 2010-07-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:452 av Danielsson, Staffan (c) 29 juni 2010 En fristående och oberoende Alfakassa
Interpellationsdebatt 2009/10:444 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Jobb- och utvecklingsgarantin
Interpellationsdebatt 2009/10:440 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott
Interpellationsdebatt 2009/10:466 av Högman, Berit (s) 29 juni 2010 Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik

Resurser för omställning till ny myndighet

Interpellation 2007/08:25 av Astudillo, Luciano (s)

den 27 september Interpellation 2007/08:25 Resurser för omställning till ny myndighet av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Den 1 januari slås Ams och länsarbetsnämnderna samman till den nya myndigheten Arbetsförmedlingen. I juni 2007 redovisade Ams för regeringen vilka ekonomiska

Inlämnad: 2007-09-27 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Resurser för omställning till ny myndighet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se