Tage Påhlsson (C)

Tage Påhlsson (C)

Tidigare ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel byrådirektör
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-12 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet

Motion 1993/94:Sf58 av Sigge Godin (fp) och Tage Påhlsson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf58 av Sigge Godin och Tage Påhlsson fp, c med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet I propositionen läggs fram förslag om att ett premiereservsystem skall införas som en del i det nya allmänna pensionssystemet. Två procentenheter av den totala ålderspensionsavgiften


Utskottsberedning: -1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:210 Särskilda konkurrensregler för lantbruket

Motion 1993/94:N40 av Roland Sundgren (s) och Tage Påhlsson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:N40 av Roland Sundgren och Tage Påhlsson s, c med anledning av prop. 1993/94:210 Särskilda konkurrensregler för lantbruket Regeringens förslag till särskilda konkurrensregler för lantbruket innebär att förbudet i 6 konkurrenslagen inte skall vara tillämpligt på viss samverkan i s.k. primära


Utskottsberedning: -1993/94:NU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:160 Ny myndighetsorganisation på radio- och TV-området

Motion 1993/94:K45 av Tage Påhlsson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:K45 av Tage Påhlsson c med anledning av prop. 1993/94:160 Ny myndighetsorganisation på radio- och TV-området Regeringen föreslår att en ny myndighetsorganisation inom radio- och televisionsområdet skall inrättas fr o m den 1 juli 1994. De nuvarande fyra myndigheterna Radionämnden, Kabelnämnden,


Utskottsberedning: -1993/94:KU37
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se