Thomas Bodström (S)

Thomas Bodström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-19
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Justitieminister 2000-10-16 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 mars 2010 Frågestund
Interpellationsdebatt 2009/10:221 av Bodström, Thomas (s) 12 februari 2010 Ny polisutbildning
Interpellationsdebatt 2009/10:218 av Bodström, Thomas (s) 12 februari 2010 En modernare rättegång
Interpellationsdebatt 2009/10:217 av Bodström, Thomas (s) 12 februari 2010 Verktyg mot grov brottslighet

Strafföreläggande och fängelsestraffet

Skriftlig fråga 2009/10:896 av Bodström, Thomas (s)

den 14 juni Fråga 2009/10:896 Strafföreläggande och fängelsestraffet av Thomas Bodström s till justitieminister Beatrice Ask m I TV4 har det framkommit att Beatrice Ask vill utöka strafföreläggande till att omfatta även fängelse. Det innebär att människor ska kunna sitta i fängelse utan rättegång eller domare som

Inlämnad: 2010-06-14 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skydd för judiska församlingen

Skriftlig fråga 2009/10:705 av Bodström, Thomas (s)

den 8 april Fråga 2009/10:705 Skydd för judiska församlingen av Thomas Bodström s till justitieminister Beatrice Ask m Antalet anmälda hatbrott har ökat under lång tid, vilket är allvarligt. Bara i Skåne har antalet anmälda hatbrott mot judar i länet, enligt polisen, fördubblats under 2009. Flera judiska församlingar

Inlämnad: 2010-04-08 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel s96008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra om brottet koppleri till brottet människohandel.


Utskottsberedning: 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se