Thomas Hammarberg (S)

Thomas Hammarberg (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Sakkunnig mänskliga rättigheter.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-09-05 – 2022-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2022-01-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190904). Suppleant konstitutionsutskottet 18- och socialutskottet 19-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Läkaren Harald Hammarberg och småskolläraren Naima Axling.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan, Stockholm 68.
  • Anställningar

    Journalist, Handelstidningen, Expressen, Dagens eko, Tidningen Vi 68-77. Lärare, Ålands folkhögskola 78-79. Generalsekreterare, Amnesty International 80-86. Generalsekreterare, Rädda Barnen 86-92. Expert, Sida 92-94. Ambassadör, Utrikesdepartementet 94-02. Generalsekreterare, Olof Palme International Center 02-06. Kommissionär för mänskliga rättigheter, Europarådet 06-12. Expertkonsult, mänskliga rättigheter 12-18.
  • Litteratur

    Media och vår bild av världen (79). Retoriken och verkligheten - mänskliga rättigheter i Europa (12). "Tiggarna" och vårt ansvar (17). Justice Postponed: Analytical report on Palestinian refugees (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 19 september 2019 Frågestund

Dokument:

Fängslade och försvunna – Dawit Isaak, Ahmadreza Djalali och Gui Minhai m.fl.

Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V)

Motion till riksdagen 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. M, L, C, MP, KD, S, V Fängslade och försvunna Dawit Isaak, Ahmadreza Djalali och Gui Minhai m.fl. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör agera och kräva frigivning av de politiska fångarna


Utskottsberedning: 2021/22:UU1 2021/22:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V) (pdf, 94 kB)

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: 2021/22:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.