Thomas Hammarberg (S)

Thomas Hammarberg (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Sakkunnig mänskliga rättigheter.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-09-05 – 2022-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2022-01-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190904). Suppleant konstitutionsutskottet 18- och socialutskottet 19-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Läkaren Harald Hammarberg och småskolläraren Naima Axling.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan, Stockholm 68.
  • Anställningar

    Journalist, Handelstidningen, Expressen, Dagens eko, Tidningen Vi 68-77. Lärare, Ålands folkhögskola 78-79. Generalsekreterare, Amnesty International 80-86. Generalsekreterare, Rädda Barnen 86-92. Expert, Sida 92-94. Ambassadör, Utrikesdepartementet 94-02. Generalsekreterare, Olof Palme International Center 02-06. Kommissionär för mänskliga rättigheter, Europarådet 06-12. Expertkonsult, mänskliga rättigheter 12-18.
  • Litteratur

    Media och vår bild av världen (79). Retoriken och verkligheten - mänskliga rättigheter i Europa (12). "Tiggarna" och vårt ansvar (17). Justice Postponed: Analytical report on Palestinian refugees (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

FN-register över företag i relation med illegala bosättningar

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Åtgärder för genomförande av FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2657 av Thomas Hammarberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2657 av Thomas Hammarberg S Åtgärder för genomförande av FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en systematisk uppföljning av funktionsrättskonventionen i Sverige ska ske


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:2657 av Thomas Hammarberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2657 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 75 kB)

Västsahara

Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. S Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Västsahara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under mer än 40 år har västsaharier fått vänta på att kunna bilda en egen stat och få den erkänd. De


Utskottsberedning: 2020/21:UU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.