Thomas Hammarberg (S)

Thomas Hammarberg (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Sakkunnig mänskliga rättigheter.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-09-05 – 2022-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-31
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2022-01-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190904). Suppleant konstitutionsutskottet 18- och socialutskottet 19-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Läkaren Harald Hammarberg och småskolläraren Naima Axling.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan, Stockholm 68.
  • Anställningar

    Journalist, Handelstidningen, Expressen, Dagens eko, Tidningen Vi 68-77. Lärare, Ålands folkhögskola 78-79. Generalsekreterare, Amnesty International 80-86. Generalsekreterare, Rädda Barnen 86-92. Expert, Sida 92-94. Ambassadör, Utrikesdepartementet 94-02. Generalsekreterare, Olof Palme International Center 02-06. Kommissionär för mänskliga rättigheter, Europarådet 06-12. Expertkonsult, mänskliga rättigheter 12-18.
  • Litteratur

    Media och vår bild av världen (79). Retoriken och verkligheten - mänskliga rättigheter i Europa (12). "Tiggarna" och vårt ansvar (17). Justice Postponed: Analytical report on Palestinian refugees (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

En kraftsamling mot antiziganismen

Skriftlig fråga 2021/22:947 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2021/22:947 En kraftsamling mot antiziganismen av Thomas Hammarberg S till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Romerna är en av landets fem nationella minoriteter. De har därmed rätt till ett visst stöd för sin kultur, sitt språk och för att ha skydd mot diskriminering. Respekten för Europarådets två konventioner

Inlämnad: 2022-01-28 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:947 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 90 kB)

Det humanitära stödet till Etiopien

Skriftlig fråga 2021/22:791 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2021/22:791 Det humanitära stödet till Etiopien av Thomas Hammarberg S till Statsrådet Matilda Ernkrans S Det har öppnats ett litet fönster för fred och försoning i Etiopien i samband med att flera prominenta politiska fångar har släppts. TDF har retirerat till hemregionen Tigray. Sverige och EU bör göra allt för

Inlämnad: 2022-01-18 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:791 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 90 kB)

Terrorstämpling av MR-organisationer på Västbanken

Skriftlig fråga 2021/22:325 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2021/22:325 Terrorstämpling av MR-organisationer på Västbanken av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den israeliske försvarsministerns beslut att terroriststämpla sex civilorganisationer på Västbanken har väckt starka reaktioner bland företrädare för mänskliga rättigheter i en rad länder och på

Inlämnad: 2021-10-28 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:325 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.