Thomas Ragnarsson (M)

Thomas Ragnarsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 290
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.ragnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Klimat, miljö och energipolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Klimat, miljö och energipolitik

Dokument:

Nationell vattenstrategi

Motion 2022/23:783 av Thomas Ragnarsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:783 av Thomas Ragnarsson M Nationell vattenstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se över möjligheten att intensifiera arbetet kring en nationell vattenstrategi, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:CU13

Motion 2022/23:783 av Thomas Ragnarsson (M) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:783 av Thomas Ragnarsson (M) (pdf, 69 kB)

Utbyggnad av den civila beredskapen

Motion 2022/23:782 av Thomas Ragnarsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:782 av Thomas Ragnarsson M Utbyggnad av den civila beredskapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att skapa en samordningsfunktion för civil beredskap och tillkännager detta för regeringen. Motivering Behovet av

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: FöU

Motion 2022/23:782 av Thomas Ragnarsson (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:782 av Thomas Ragnarsson (M) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.