Thomas Strand (S)

Thomas Strand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Organisationschef.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-09-01 – 2020-09-01
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ersättare 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-12-14
    • Suppleant 2002-10-10 – 2002-12-14
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-10-26 – 2016-10-31
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02 (ersättare 021001-021214), 05 (050801-050930) och 06-. Ledamot utbildningsutskottet 07-. Suppleant socialutskottet 02 och 05, utbildningsutskottet 06-07, kulturutskottet 07-10, konstitutionsutskottet 10-12, försvarsutskottet 10- och EU-nämnden 10-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-16.
  • Föräldrar

    Pastorn Ingemar Strand och vårdbiträdet Sonia Strand, f. Nord.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje i Värnamo, slutår 73. Teologisk utbildning, Götabro Missionsskola i Kumla, slutår 76. Teol.kand., Lunds universitet 83.
  • Anställningar

    Uppslagare, Byarums bruk 76-78. Skolsekreterare, HFU 78-83. Skolsekreterare/förbundssekreterare, Svenska Alliansmissionens Ungdom 83-90. Avdelningschef, Frikyrkliga Studieförbundet 90-03. Organisationschef, Studieförbundet Bilda 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, forsknings- och utbildningsnämnden, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping 02-06. Ledamot, Lärarutbildningskommittén 97-99. Styrelseledamot, Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 08- och ordförande 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vaggeryd 92-10, ersättare 89-91 och 10-. Ledamot, skolstyrelsen/barn- och utbildningsnämnden 89-06, ersättare 83-88, ordförande 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Socialdemokrater för tro och solidaritet. Styrelseledamot, Folkbildningsrådet 07-13. Ledamot, distriktsstyrelsen för socialdemokrater för tro och solidaritet i Jönköpings län och styrelseledamot i Skillingaryd/Vaggeryds lokala grupp av socialdemokrater för tro och solidaritet. Styrelseledamot i Vetenskap och Allmänhet (VA).
  • Bostadsort

    Vaggeryd

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Infrastrukturen i Jönköpings län

Motion 2005/06:T485 av Margareta Sandgren m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om statens ansvar för infrastrukturen i Jönköpings län. Motivering Jönköpings län har ett stort antal små och medelstora företag. Många av dem är underleverantörer och många är exportföretag. Tillväxten i Jönköpings


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T485 av Margareta Sandgren m.fl. (s) (doc, 56 kB) Motion 2005/06:T485 av Margareta Sandgren m.fl. (s) (pdf, 136 kB)

Hastighetsbegränsningar vid skolor och förskolor

Motion 2005/06:T384 av Thomas Strand och Göte Wahlström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kommuners rätt till hastighetsbegränsande åtgärder. Motivering Idag är det allt fler kommuner som fattar lokala beslut om att sänka hastigheten till 30 km på gator och vägar som ligger i anslutning till skolor och


Utskottsberedning: 2005/06:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T384 av Thomas Strand och Göte Wahlström (s) (doc, 54 kB) Motion 2005/06:T384 av Thomas Strand och Göte Wahlström (s) (pdf, 120 kB)

Vandalorum

Motion 2005/06:Kr389 av Carina Hägg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Vandalorum. Motivering Sedan ett antal år pågår projektet Vandalorum i Värnamo. Projektet består av ett antal olika delar, bland annat konst, konstindustri och design och lokal konstsamling för Smålandskonsten igår


Utskottsberedning: 2005/06:KrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Kr389 av Carina Hägg m.fl. (s) (doc, 39 kB) Motion 2005/06:Kr389 av Carina Hägg m.fl. (s) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.