Tina Acketoft (L)

Tina Acketoft (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra, plats 259
Titel Projektledare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.acketoft[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-26 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2007-01-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-12-20 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson 2019-03-12 – 2019-09-24
    • Vice gruppledare 2018-10-17 – 2019-08-12
    • Vice gruppledare 2015-11-24 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-22 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-02-05
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Ledamot 2016-06-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-03-06 – 2016-06-17
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-12-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-04-06
    • Ledamot 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-12-12 – 2020-02-19
    • Ledamot 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-12-22 – 2014-11-01
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2009-09-10 – 2010-10-19
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-11-21 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 07-14 och 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 10-14, EU-nämnden 14-, konstitutionsutskottet 16-18 och miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 02-05, 15-16 och 18-, arbetsmarknadsutskottet 07-12, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och utrikesutskottet 15-. Ledamot ledamotsrådet 12-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 07-14 och Riksrevisionens styrelse 09-10. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 14-15 och vice gruppledare Liberalerna 15-19. Kvittningsman Liberalerna 18-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Gert Acketoft och sjuksköterskan Marianne Acketoft, f. Hassel.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 85. Informationslinjen, Högskolan i Växjö, slutår 89. Marknadsekonomutbildning, London, slutår 92.
  • Anställningar

    Reklamassistent, Dynapac 87. Projektledare, MMC 93, BLÅ 00 och Fitch, Helsingborg 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folkpartiet liberalerna, Skåne 06-14.
  • Bostadsort

    Arild

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges beredskap inför en ny flyktingvåg från Irak

Skriftlig fråga 2013/14:679 av Tina Acketoft (FP)

Fråga 2013/14:679 Sveriges beredskap inför en ny flyktingvåg från Irak av Tina Acketoft FP till Statsrådet Tobias Billström M Sverige har tagit emot tusentals flyktingar från Irak, och därefter Syrien. Nu är strider i gång igen i Irak och sedan några dagar kontrollerar de islamistiska terroristerna Isis stora delar av

Inlämnad: 2014-06-12 Besvarare: Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:679 av Tina Acketoft (FP) (pdf, 69 kB)

Infrastruktur i södra Sverige

Motion 2013/14:T379 av Ulf Nilsson m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:T379 av Ulf Nilsson m.fl. FP Infrastruktur i södra Sverige FP0144 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av de nationella satsningarna på infrastruktur. Motivering Befolkningen i Skåne uppgår nu till 1,2


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T379 av Ulf Nilsson m.fl. (FP) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:T379 av Ulf Nilsson m.fl. (FP) (pdf, 138 kB)

Arkeologiska fynd från Uppåkra

Motion 2013/14:Kr305 av Allan Widman och Tina Acketoft (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr305 av Allan Widman och Tina Acketoft FP Arkeologiska fynd från Uppåkra FP606 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stödja utvecklingen av en kulturarvsbank vid fyndplatsen Uppåkra. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2013/14:KrU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Kr305 av Allan Widman och Tina Acketoft (FP) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:Kr305 av Allan Widman och Tina Acketoft (FP) (pdf, 161 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.