Tina Acketoft (L)

Tina Acketoft (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra, plats 259
Titel Projektledare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.acketoft[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-26 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2007-01-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-12-20 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2019-03-12 – 2019-09-24
    • Vice gruppledare 2018-10-17 –
    • Vice gruppledare 2015-11-24 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-22 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-02-05
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Ledamot 2016-06-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-03-06 – 2016-06-17
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-12-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Ledamot 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-12-12 – 2020-02-19
    • Ledamot 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-12-22 – 2014-11-01
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2009-09-10 – 2010-10-19
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-11-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 07-14 och 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 10-14, EU-nämnden 14-, konstitutionsutskottet 16-18 och miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 02-05, 15-16 och 18-, arbetsmarknadsutskottet 07-12, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och utrikesutskottet 15-. Ledamot ledamotsrådet 12-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 07-14 och Riksrevisionens styrelse 09-10. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 14-15 och vice gruppledare Liberalerna 15-19. Kvittningsman Liberalerna 18-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Gert Acketoft och sjuksköterskan Marianne Acketoft, f. Hassel.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 85. Informationslinjen, Högskolan i Växjö, slutår 89. Marknadsekonomutbildning, London, slutår 92.
  • Anställningar

    Reklamassistent, Dynapac 87. Projektledare, MMC 93, BLÅ 00 och Fitch, Helsingborg 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folkpartiet liberalerna, Skåne 06-14.
  • Bostadsort

    Arild

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:399 av Jabar Amin (MP) 23 februari 2016 Att ställa Erdogan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten
Interpellationsdebatt 2015/16:394 av Tina Acketoft (L) 23 februari 2016 Turkiskt EU-medlemskap
Interpellationsdebatt 2015/16:391 av Birgitta Ohlsson (L) 23 februari 2016 Pressfrihet i Turkiet

Den svenska sexlagstiftningen och EU-ordförandeskapet

Interpellation 2007/08:606 av Green, Monica (s)

den 21 april Interpellation 2007/08:606 Den svenska sexlagstiftningen och EU-ordförandeskapet av Monica Green s till statsrådet Cecilia Malmström fp Inom kort är det dags för Sverige att på nytt vara ordförandeland i EU. Det är många angelägna frågor som då kommer upp till behandling men vi måste också ta chansen

Inlämnad: 2008-04-21 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den svenska sexlagstiftningen och EU-ordförandeskapet

Den kinesiska regimens kränkningar av tibetaner

Skriftlig fråga 2007/08:958 av Acketoft, Tina (fp)

den 14 mars Fråga 2007/08:958 Den kinesiska regimens kränkningar av tibetaner av Tina Acketoft fp till utrikesminister Carl Bildt m Med OS i Peking runt hörnet fortsätter Kina förtrycket av de mänskliga rättigheterna. En av grupperna som under de senaste 50 åren förtryckts är den tibetanska befolkningen genom

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

Reseförbud för kvinnor i Irak

Skriftlig fråga 2007/08:726 av Acketoft, Tina (fp)

den 7 februari Fråga 2007/08:726 Reseförbud för kvinnor i Irak av Tina Acketoft fp till utrikesminister Carl Bildt m Det är nu snart ett år sedan nya passregler, som ytterligare försvårar kvinnors resande, infördes i Irak den 8 mars 2007. Kort innebär de nya reglerna att kvinnor måste be om en manlig släktings

Inlämnad: 2008-02-07 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se