Tina Acketoft (L)

Tina Acketoft (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra, plats 259
Titel Projektledare
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.acketoft[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Vice gruppledare
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-26 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2007-01-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-12-20 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2019-03-12 – 2022-09-26
    • Vice gruppledare 2018-10-17 –
    • Vice gruppledare 2015-11-24 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-12-22 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-02-05
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-03-06 – 2016-06-17
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-12-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Ledamot 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-12-12 –
    • Ledamot 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-12-22 – 2014-11-01
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2009-09-10 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 07-14 och 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 02-05 och 15-, arbetsmarknadsutskottet 07-12, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och utrikesutskottet 15-. Ledamot ledamotsrådet 12-14 och EU-nämnden 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 07-14 och Riksrevisionens styrelse 09-10. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 14-15 och vice gruppledare Liberalerna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Gert Acketoft och sjuksköterskan Marianne Acketoft, f. Hassel.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 85. Informationslinjen, Högskolan i Växjö, slutår 89. Marknadsekonomutbildning, London 92.
  • Anställningar

    Reklamassistent, Dynapac 87. Projektledare, MMC 93, BLÅ 00 och Fitch, Helsingborg 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Migrationsverkets insynsråd 14-. Ledamot, Utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU 15-. Ledamot i den parlamentariska kommittén med uppdrag att utreda riksdagens EU-arbete 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folkpartiet liberalerna, Skåne 06-14.
  • Bostadsort

    Arild

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017–2018

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en oberoende utvärdering av Sveriges medlemskap i säkerhetsrådet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:UU8

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2018/19:97 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken

Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. L med anledning av skr. 2018/19:97 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om integration som jämställdhetspolitiskt delmål för att stärka jämställdhetsintegreringen


Utskottsberedning: 2018/19:AU14

Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Möjligheten till skyltning utmed större allmänna vägar

Skriftlig fråga 2018/19:383 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2018/19:383 Möjligheten till skyltning utmed större allmänna vägar av Tina Acketoft L till Statsrådet Tomas Eneroth S För många mindre företag, inte minst på svensk landsbygd, är det viktigt att kunna skylta för sin verksamhet utmed de större allmänna vägarna. Det innebär fler besökare, fler kunder och därmed också

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:383 av Tina Acketoft (L) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se