Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Framtiden för försvarsmusiken

Interpellation 2013/14:505 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:505 Framtiden för försvarsmusiken av Tina Ehn MP till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M I Sverige har den traditionella försvarsmusiken vilat på två ben: musik till staten och musik till Försvarsmakten. Enligt uppgift hotas nu Marinens Musikkår av nedläggning, vilket i så fall

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:505 av Tina Ehn (MP) (pdf, 78 kB)

Det svenska modeundret och utbildningspolitiken

Interpellation 2013/14:503 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:503 Det svenska modeundret och utbildningspolitiken av Tina Ehn MP till Utbildningsminister Jan Björklund FP Det svenska modeundret är av betydelse för Sveriges roll på den internationella arenan. Sverige har rönt framgångar när det gäller bland annat funktionsplagg och jeans vi har också traditioner

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Interpellation 2013/14:503 av Tina Ehn (MP) (pdf, 91 kB)

Högskolan Väst

Interpellation 2013/14:459 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:459 Högskolan Väst av Tina Ehn MP till Utbildningsminister Jan Björklund FP Högskolan Väst i Trollhättan är en modern högskola som erbjuder många olika utbildningsmöjligheter. Högskolan Väst har ca 12 000 studenter och 575 anställda. Högskolan har profilerade forskningsområden inom bland annat produktionsteknik

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Interpellation 2013/14:459 av Tina Ehn (MP) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.