Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Upparbetningsanläggningen Sellafield

Skriftlig fråga 2006/07:1013 av Ehn, Tina (mp)

den 12 april Fråga 2006/07:1013 Upparbetningsanläggningen Sellafield av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Miljöministrarna i Norge, Irland, Island och Österrike uppmanade nyligen, vid ett möte i Belfast, Storbritannien att inte återstarta upparbetningsanläggningen Thorp i Sellafield i nordvästra

Inlämnad: 2007-04-12 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Klimatmål och gasledning Gislaved-Jönköping

Skriftlig fråga 2006/07:441 av Ehn, Tina (mp)

den 29 december Fråga 2006/07:441 Klimatmål och gasledning GislavedJönköping av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Energimarknadsinspektionen har inkommit med yttrande den 18 december 2006 inför regeringens prövning enligt naturgaslagen av ledningen GislavedJönköping. I yttrandet ingår en remissammanställning,

Inlämnad: 2006-12-29 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Nationell fördelningsplan för utsläppsrätter

Skriftlig fråga 2006/07:378 av Ehn, Tina (mp)

den 15 december Fråga 2006/07:378 Nationell fördelningsplan för utsläppsrätter av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Den 29 november underkände EU-kommissionen den svenska fördelningsplanen för utsläppsrätter samt åtta andra planer, av de tio först inlämnade. Detta har i hög grad ökat tilltron till

Inlämnad: 2006-12-15 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.