Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kärnbränsle från R 1-reaktorn till Sellafield

Skriftlig fråga 2006/07:1482 av Ehn, Tina (mp)

den 9 juli Fråga 2006/07:1482 Kärnbränsle från R 1-reaktorn till Sellafield av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Forskningreaktorn R 1 vid KTH i Stockholm drevs 19541970. Den använde tungt vatten. Tekniken anpassades för det svenska atombombsprogrammet. Det avfall som genererades då bör Sverige självt

Inlämnad: 2007-07-09 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Dumpat toalettavfall i Östersjön

Skriftlig fråga 2006/07:1422 av Ehn, Tina (mp)

den 21 juni Fråga 2006/07:1422 Dumpat toalettavfall i Östersjön av Tina Ehn mp till statsrådet Åsa Torstensson c Världsnaturfonden WWF har nyligen uppmärksammat att rederierna fortsätter att dumpa avfallsvatten i Östersjön. En del har frivilligt gått med på att upphöra med verksamheten, andra inte. Detta är i

Inlämnad: 2007-06-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

med anledning av prop. 2006/07:122 Ett första steg för en enklare plan- och bygglag

Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:122 Ett första steg för en enklare plan- och bygglag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 kap. 2 första stycket plan- och bygglagen. Riksdagen avslår regeringens förslag att ta bort miljö-


Utskottsberedning: 2007/08:CU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp) (doc, 76 kB) Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp) (pdf, 256 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.