Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ansvarsfrågan vid läckande gamla fartygsvrak

Interpellation 2006/07:676 av Ehn, Tina (mp)

den 16 augusti Interpellation 2006/07:676 Ansvarsfrågan vid läckande gamla fartygsvrak av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c I svenska vatten och i kustkommunerna i Sverige finns en fråga som dyker upp under sommarsäsongen när skärgården är som vackrast hotet från läckande gamla fartygsvrak. Vrak

Inlämnad: 2007-08-16 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Nya uppgifter om genmodifierad majs

Interpellation 2006/07:410 av Ehn, Tina (mp)

den 14 mars Interpellation 2006/07:410 Nya uppgifter om genmodifierad majs av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Tisdagen den 13 mars offentliggjordes resultatet av en studie som publiceras i den vetenskapliga tidskriften Archives of Environmental Contamination and Toxicology Studien visar att

Inlämnad: 2007-03-14 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Förbättrad hantering av beslut om GMO

Interpellation 2006/07:409 av Ehn, Tina (mp)

den 14 mars Interpellation 2006/07:409 Förbättrad hantering av beslut om GMO av Tina Ehn mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Mycket oroande resultat om en genmodifierad majs som godkänts inom EU offentliggjordes tisdagen den 13 mars. En studie som publiceras i den vetenskapliga tidskriften Archives of

Inlämnad: 2007-03-14 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.