Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2006/07:122 Ett första steg för en enklare plan- och bygglag

Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:122 Ett första steg för en enklare plan- och bygglag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 kap. 2 första stycket plan- och bygglagen. Riksdagen avslår regeringens förslag att ta bort miljö-


Utskottsberedning: 2007/08:CU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp) (doc, 76 kB) Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp) (pdf, 256 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ändring i lagen om Sjätte AP-fonden avsnitt 3.7 och 7.2.2 i propositionen Riksdagen avslår förslaget att bemyndiga


Utskottsberedning: 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 98 kB) Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 275 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens yrkande 12 gällande avsnitt 6.6.9 i vårpropositionenRiksdagen beslutar införa ett nytt utgiftsområde kallat Lika rättigheter.


Utskottsberedning: 2006/07:KU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 48 kB) Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 178 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.