Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Miljöbilsdefinitionen

Skriftlig fråga 2007/08:1077 av Ehn, Tina (mp)

den 11 april Fråga 2007/08:1077 Miljöbilsdefinitionen av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Regeringen har beslutat om ytterligare 240 miljoner kronor till miljöbilspremien i år. Miljöbilsbegreppet saknar dock en enhetlig definition, vilket ofta skapar problem för såväl bilköparen och dem som ska

Inlämnad: 2008-04-11 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ansvaret för tillsyn vid åtgärdsprogram för miljökvalitetsnormer

Skriftlig fråga 2007/08:382 av Ehn, Tina (mp)

den 30 november Fråga 2007/08:382 Ansvaret för tillsyn vid åtgärdsprogram för miljökvalitetsnormer av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c I flera tätorter i Sverige är luftkvaliteten så dålig att den inte klarar de gränsvärden som regeringen satt för att uppfylla bindande EU-direktiv. Trafiken är

Inlämnad: 2007-11-30 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Radioaktiv förorening av Bohuskusten

Skriftlig fråga 2007/08:34 av Ehn, Tina (mp)

den 4 oktober Fråga 2007/08:34 Radioaktiv förorening av Bohuskusten av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Under 1990-talet genomfördes mätningar längs Bohuskusten. Resultatet av mätningarna visade på högre becquerel än vad som var väntat. Konsekvenserna kan enligt forskare bli att radioaktivt ämne

Inlämnad: 2007-10-04 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.