Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tolkning av begreppet lokal offentlig marknad

Skriftlig fråga 2012/13:470 av Ehn, Tina (MP)

den 26 april Fråga 2012/13:470 Tolkning av begreppet lokal offentlig marknad av Tina Ehn MP till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Med anledning av ett specifikt tvistemål runt försäljning av lokalt producerade ägg har jag tidigare ställt frågor till landsbygdsministern om den nationella tolkningen av begreppet

Inlämnad: 2013-04-26 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Sänkt åldersgräns för rätt till studiemedel vid studier på folkhögskola

Skriftlig fråga 2012/13:16 av Ehn, Tina (MP)

den 28 september Fråga 2012/13:16 Sänkt åldersgräns för rätt till studiemedel vid studier på folkhögskola av Tina Ehn MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Åldersgränsen för att få möjlighet till studielån på folkhögskola är i dag 20 år. Däremot är det möjligt att ta lån för studier på universitet och högskola

Inlämnad: 2012-09-28 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Kärnbränsle från R 1-reaktorn till Sellafield

Skriftlig fråga 2006/07:1482 av Ehn, Tina (mp)

den 9 juli Fråga 2006/07:1482 Kärnbränsle från R 1-reaktorn till Sellafield av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Forskningreaktorn R 1 vid KTH i Stockholm drevs 19541970. Den använde tungt vatten. Tekniken anpassades för det svenska atombombsprogrammet. Det avfall som genererades då bör Sverige självt

Inlämnad: 2007-07-09 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.