Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2007/08:159 Ändringar i naturgaslagen m.m.

Motion 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:159 Ändringar i naturgaslagen m.m. Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att propositionens förslag förutsätter att fossilgasanvändningen


Utskottsberedning: 2008/09:NU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. (mp) (doc, 41 kB) Motion 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. (mp) (pdf, 161 kB)

med anledning av prop. 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon

Motion 2007/08:mp62 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:mp62 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det bör analyseras om inte Naturvårdsverket


Utskottsberedning: 2008/09:MJU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:mp62 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 44 kB)

EU-definition av betesmark och målet om ett levande odlingslandskap

Interpellation 2007/08:741 av Ehn, Tina (mp)

den 13 maj Interpellation 2007/08:741 EU-definition av betesmark och målet om ett levande odlingslandskap av Tina Ehn mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Definitionen av betesmarker i gårdsstödet har ändrats. Bakgrunden till föreskriftsändringen är att EU-kommissionen menar att Sverige har en definition

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.