Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ROT-avdrag och fördelningspolitik

Skriftlig fråga 2008/09:1139 av Ehn, Tina (mp)

den 12 augusti Fråga 2008/09:1139 ROT-avdrag och fördelningspolitik av Tina Ehn mp till finansminister Anders Borg m En av skattesystemets uppgifter är att omfördela samhällets resurser. Införandet av ROT-avdrag och hushållsnära tjänster leder till att den rikare delen av befolkningen gynnas. Detta sker dels genom

Inlämnad: 2009-08-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Konsekvenser av regeringens politik för skydd av skog i södra Sverige

Skriftlig fråga 2008/09:1071 av Ehn, Tina (mp)

den 29 juni Fråga 2008/09:1071 Konsekvenser av regeringens politik för skydd av skog i södra Sverige av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c Regeringens proposition om områdesskydd flyttar något hundratusental hektar skog från de frivilliga avsättningarna till formellt skydd. Därmed säger sig regeringen

Inlämnad: 2009-06-29 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ursprungsmärkning till gagn för konsumenter och grisar

Skriftlig fråga 2008/09:981 av Ehn, Tina (mp)

den 27 maj Fråga 2008/09:981 Ursprungsmärkning till gagn för konsumenter och grisar av Tina Ehn mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c I en marknadsekonomi ska det vara vi konsumenter som bestämmer vad som produceras och hur, genom våra val på marknaden. För att det ska fungera måste vi få adekvat information.

Inlämnad: 2009-05-27 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.