Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden

Motion 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden mp058 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att anslagen för skydd av biologisk mångfald måste höjas etappvis för att motsvara


Utskottsberedning: 2009/10:MJU9
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 231 kB) Motion 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. (mp) (pdf, 360 kB)

med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Rovdjurspolitiken 3 Rovdjuren 4 Ekologisk livskraft 4 Rovdjurens roll i ekosystemet 5 Propositionen 6 EU:s art- och habitatdirektiv 6


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 107 kB) Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp) (pdf, 291 kB)

med anledning av prop. 2008/09:211 En ny organisation för veterinär service och vid utbrott av smittsamma djursjukdomar

Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:211 En ny organisation för veterinär service och vid utbrott av smittsamma djursjukdomar s68103 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:211. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2009/10:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v) (doc, 48 kB) Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v) (pdf, 184 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.