Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition

Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition mp053 1 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Grön omställning är en väg ut ur krisen 4 3 Dystra konjunkturutsikter men med några ljus i tunneln 5 3.1 Omvärlden 5 3.2 Sverige 6


Utskottsberedning: 2008/09:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (doc, 435 kB) Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (pdf, 845 kB)

med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget

Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget mp054 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: Enhet tusental kronor Utgiftsområde


Utskottsberedning: 2008/09:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (doc, 67 kB) Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (pdf, 199 kB)

med anledning av prop. 2008/09:169 Överlåtbara fiskerättigheter

Motion 2008/09:MJ20 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ20 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. v, s, mp med anledning av prop. 2008/09:169 Överlåtbara fiskerättigheter v058 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Bakgrund 2 4 Styrning av flottan och begränsningar i fisket 3 4.1 Ägarcentrering och regional obalans 3 4.2 Internationell


Utskottsberedning: 2008/09:MJU23
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:MJ20 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v, s, mp) (doc, 64 kB) Motion 2008/09:MJ20 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v, s, mp) (pdf, 201 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.