Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Torslunda försöksstation

Skriftlig fråga 2009/10:771 av Ehn, Tina (mp)

den 29 april Fråga 2009/10:771 Torslunda försöksstation av Tina Ehn mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c I dagarna nåddes vi av nyheten att Torslunda försöksstation på Öland kommer att läggas ned vid årsskiftet. Försöksstationen är en verksamhet tillhörande SLU, Sveriges lantbruksuniversitet. På Torslunda

Inlämnad: 2010-04-29 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Sanering av sjön Ala-Lombolo

Skriftlig fråga 2009/10:752 av Ehn, Tina (mp)

den 26 april Fråga 2009/10:752 Sanering av sjön Ala Lombolo av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c I början av 1990-talet konstaterades att Ala Lombolo, en sjö strax söder om Kiruna centrum, var kraftigt förorenad av en mängd metaller, bland annat kvicksilver. Utredningarna visade att kvicksilvret

Inlämnad: 2010-04-26 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Föroreningen av sjön Ala-Lombolo

Skriftlig fråga 2009/10:751 av Ehn, Tina (mp)

den 26 april Fråga 2009/10:751 Föroreningen av sjön Ala Lombolo av Tina Ehn mp till näringsminister Maud Olofsson c I början av 1990-talet konstaterades att Ala Lombolo, en sjö strax söder om Kiruna centrum, var kraftigt förorenad av en mängd metaller, bland annat kvicksilver. Utredningarna som följde visade att

Inlämnad: 2010-04-26 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.