Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition MP030 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Gröna jobb och modern välfärd 5 1 Det ekonomiska läget 5 1.1 Skuldkrisen i Europa 5 1.2 Stabila offentliga finanser 6 1.3 Ungdomsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 253 kB) Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (pdf, 485 kB)

En ny bibliotekslag

Interpellation 2011/12:217 av Ehn, Tina (MP)

den 2 februari Interpellation 2011/12:217 En ny bibliotekslag av Tina Ehn MP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Den nuvarande bibliotekslagen instiftades 1996. Den tillförsäkrar varje invånare i Sverige tillgång till bibliotek med avgiftsfria boklån. Lagen förpliktar även de svenska biblioteken

Inlämnad: 2012-02-02 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Det estetiska lärandet i gymnasieskolan

Interpellation 2011/12:155 av Ehn, Tina (MP)

den 30 november Interpellation 2011/12:155 Det estetiska lärandet i gymnasieskolan av Tina Ehn MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Den nya gymnasiereformen har nu hösten 2011 trätt i kraft. De estetiska ämnena i gymnasiet är nu endast ett ämne som tillval, och ger inga meriterande poäng. Detta kommer sannolikt

Inlämnad: 2011-11-30 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.