Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En ny bibliotekslag

Interpellation 2011/12:217 av Ehn, Tina (MP)

den 2 februari Interpellation 2011/12:217 En ny bibliotekslag av Tina Ehn MP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Den nuvarande bibliotekslagen instiftades 1996. Den tillförsäkrar varje invånare i Sverige tillgång till bibliotek med avgiftsfria boklån. Lagen förpliktar även de svenska biblioteken

Inlämnad: 2012-02-02 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: En ny bibliotekslag

Det estetiska lärandet i gymnasieskolan

Interpellation 2011/12:155 av Ehn, Tina (MP)

den 30 november Interpellation 2011/12:155 Det estetiska lärandet i gymnasieskolan av Tina Ehn MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Den nya gymnasiereformen har nu hösten 2011 trätt i kraft. De estetiska ämnena i gymnasiet är nu endast ett ämne som tillval, och ger inga meriterande poäng. Detta kommer sannolikt

Inlämnad: 2011-11-30 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Det estetiska lärandet i gymnasieskolan

Ansvarsfrågan vid läckande gamla fartygsvrak

Interpellation 2006/07:676 av Ehn, Tina (mp)

den 16 augusti Interpellation 2006/07:676 Ansvarsfrågan vid läckande gamla fartygsvrak av Tina Ehn mp till miljöminister Andreas Carlgren c I svenska vatten och i kustkommunerna i Sverige finns en fråga som dyker upp under sommarsäsongen när skärgården är som vackrast hotet från läckande gamla fartygsvrak. Vrak

Inlämnad: 2007-08-16 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.