Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Försäljning av egenproducerade ägg på lokal marknad

Skriftlig fråga 2010/11:668 av Ehn, Tina (MP)

den 31 augusti Fråga 2010/11:668 Försäljning av egenproducerade ägg på lokal marknad av Tina Ehn MP till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C En äggproducent med 30-40 hönor säljer sina ägg i en egen ekobutik i Alingsås ca 15 kilometer från produktionsstället. Mycket närproducerade ägg. Detta riskerar nu att stoppas

Inlämnad: 2011-08-31 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

GMO-potatis och försiktighetsprincipen

Skriftlig fråga 2010/11:585 av Ehn, Tina (MP)

den 14 juni Fråga 2010/11:585 GMO-potatis och försiktighetsprincipen av Tina Ehn MP till miljöminister Andreas Carlgren C Regeringen skriver på sin hemsida att Sverige godkänner bara GMO som är lika säkra som sina konventionella motsvarigheterTrots det har Sverige accepterat kommersiell odling av den osäkra och

Inlämnad: 2011-06-14 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Parlamentarisk utredning om public service

Skriftlig fråga 2010/11:487 av Ehn, Tina (MP)

den 6 maj Fråga 2010/11:487 Parlamentarisk utredning om public service av Tina Ehn MP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Inom kort avser regeringen att tillsätta en utredning om public services framtid. Utredningen kommer exempelvis att se över villkoren i sändningstillstånden. Det finns

Inlämnad: 2011-05-06 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.