Tina Ehn (MP)

Tina Ehn (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag

Motion 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson MP med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag MP046 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om det allmänna biblioteksväsendet och s.k. papperslösa människor. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:KrU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP) (doc, 74 kB) Motion 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP) (pdf, 187 kB)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen beslutar om ändrade ramar enligt tabellen i motionen. 2.Riksdagen avslår propositionen i fråga om anslaget 4:1 och ger regeringen till känna vad som anförs i motionen om behovet av en konsekvensbeskrivning innan ett nytt förslag läggs fram. Anslagsfördelning Utg.omr. Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi15 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Vårbudget för en ny arbetslinje.4 1 Det ekonomiska läget 8 1.1 Finanskrisens svallvågor känns ännu av i Europa och USA 8 1.2Försvagning av de offentliga finanserna under de kommande åren 8 1.3 Arbetslösheten fortsatt hög, unga hårdast drabbade 9 1.4 Ökade inkomstklyftor


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2012/13:Fi15 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 392 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.