Tobias Andersson (SD)

Tobias Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 103
Titel Ekonom.
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tobias.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Joachim Andersson och systemsamordnaren Ulrika Andersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skövde, slutår 15. Ekonomexamen, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet 18.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Ica Tidan 12-15. Kundtjänst, SEB 16. Försäljare, Elgiganten Phone House 17. Kampanjledare, Ungsvenskarna 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 14-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Skövde kommun 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Sverigedemokraterna Skövde 13-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Skaraborg 14. Ordförande, SDU Skaraborg 14-15. Vice ordförande, SDU Väst 15. Nationell talesperson, Ungsvenskarna 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Palestinska myndigheten och hbtq

Skriftlig fråga 2018/19:907 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2018/19:907 Palestinska myndigheten och hbtq av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Margot Wallström S I dagarna uppdagades det att den palestinska myndigheten förbjuder hbtq-grupper på Västbanken. Det oroväckande förbudet kommer efter att den palestinska gräsrotsrörelsen Al-Qaws for Sexual Gender Diversity

Inlämnad: 2019-08-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:907 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 91 kB)

Handelskonflikt

Skriftlig fråga 2018/19:875 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2018/19:875 Handelskonflikt av Tobias Andersson SD till Statsrådet Ann Linde S Den pågående handelskonflikten mellan Kina och USA har nu trappats upp ytterligare. Tidigare i veckan valde USA att officiellt stämpla Kina som en valutamanipulatör. Detta efter att den kinesiska valutan yuanen har fallit till rekordlåga

Inlämnad: 2019-08-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:875 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 75 kB)

Industrins konkurrenskraft

Skriftlig fråga 2018/19:874 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2018/19:874 Industrins konkurrenskraft av Tobias Andersson SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Konjunkturinstitutet, KI, skrev i sin senaste uppdatering om konjunkturläget att den svenska ekonomin mattats av. I somras kom siffror från Swedbank och Silf som pekade i samma riktning. Svensk industri står och stampar

Inlämnad: 2019-08-07 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:874 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.