Tobias Andersson (SD)

Tobias Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 341
Titel Ekonom.
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tobias.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Joachim Andersson och systemsamordnaren Ulrika Andersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skövde, slutår 15. Ekonomexamen, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet 18.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Ica Tidan 12-15. Kundtjänst, SEB 16. Försäljare, Elgiganten Phone House 17. Kampanjledare, Ungsvenskarna 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 14-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Skövde kommun 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Sverigedemokraterna Skövde 13-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Skaraborg 14. Ordförande, SDU Skaraborg 14-15. Vice ordförande, SDU Väst 15. Nationell talesperson, Ungsvenskarna 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum

Motion 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur framtida regional exportrådgivning ska kunna upphandlas av fristående


Utskottsberedning: 2019/20:NU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att demokratisering av EU-institutionerna är det viktigaste medlet för att öka medborgarnas


Utskottsberedning: 2018/19:UU10
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 67 avslag

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (pdf, 211 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.