Tobias Andersson (SD)

Tobias Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 341
Titel Ekonom.
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tobias.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Joachim Andersson och systemsamordnaren Ulrika Andersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skövde, slutår 15. Ekonomexamen, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet 18.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Ica Tidan 12-15. Kundtjänst, SEB 16. Försäljare, Elgiganten Phone House 17. Kampanjledare, Ungsvenskarna 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 14-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Skövde kommun 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Sverigedemokraterna Skövde 13-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Skaraborg 14. Ordförande, SDU Skaraborg 14-15. Vice ordförande, SDU Väst 15. Nationell talesperson, Ungsvenskarna 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:895 av Tobias Andersson (SD) 16 september 2021 Ökning av telefonsamtalen till Bris
Interpellationsdebatt 2020/21:888 av Tobias Andersson (SD) 16 september 2021 Återvändande afghaner
Interpellationsdebatt 2020/21:887 av Tobias Andersson (SD) 16 september 2021 Oskyldiga offer
Interpellationsdebatt 2020/21:889 av Tobias Andersson (SD) 16 september 2021 Skadestånd till våldtäktsmän

Dokument:

Islamism inom kulturen

Interpellation 2021/22:553 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:553 Islamism inom kulturen av Tobias Andersson SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Den 28 mars redogjorde Rebecca Weidmo Uvell förtjänstfullt på sin blogg för hur kulturministern i närtid genomfört ett minst sagt kontroversiellt studiebesök. Kulturministern hade då besökt Stockholms

Inlämnad: 2022-06-16 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:553 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB)

Islamism i Sverige

Interpellation 2021/22:552 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:552 Islamism i Sverige av Tobias Andersson SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Sverigedemokraterna har länge varnat för konsekvenserna av en massinvandring från kulturellt avlägsna länder konsekvenser som förstärkts av att inga krav ställts på dem som kommit hit. I dag är förhoppningsvis

Inlämnad: 2022-06-16 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:552 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

Tillgängligheten till särläkemedel

Interpellation 2021/22:539 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:539 Tillgängligheten till särläkemedel av Tobias Andersson SD till Socialminister Lena Hallengren S Som medborgare i Sverige ska man vara säker på att få tillgång till en hälso- och sjukvård av högsta världsklass både när det gäller behandling och läkemedel. Det ska vara en självklarhet att sjuka

Inlämnad: 2022-06-03 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2021/22:539 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgängligheten till särläkemedel

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.