Tobias Andersson (SD)

Tobias Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 341
Titel Ekonom.
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tobias.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Joachim Andersson och systemsamordnaren Ulrika Andersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skövde, slutår 15. Ekonomexamen, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet 18.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Ica Tidan 12-15. Kundtjänst, SEB 16. Försäljare, Elgiganten Phone House 17. Kampanjledare, Ungsvenskarna 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 14-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Skövde kommun 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Sverigedemokraterna Skövde 13-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Skaraborg 14. Ordförande, SDU Skaraborg 14-15. Vice ordförande, SDU Väst 15. Nationell talesperson, Ungsvenskarna 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd

Motion 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändring i minerallagen som innebär en förlängning


Utskottsberedning: 2019/20:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Utvidgad kemikalieskatt

Skriftlig fråga 2019/20:1474 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:1474 Utvidgad kemikalieskatt av Tobias Andersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Kinaviruset utgör ett allvarligt hot mot människors liv och hälsa. Bekämpningen av virusets smittspridning har haft och har en mycket negativ effekt på företag, jobb och ekonomi. Inte minst handeln är påverkad av

Inlämnad: 2020-06-02 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1474 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

Bidrag som delas ut av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Interpellation 2019/20:411 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2019/20:411 Bidrag som delas ut av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCF är en myndighet som bland annat arbetar med att ge bidrag till föreningsliv i Sverige.

Inlämnad: 2020-05-29 Svarsdatum: 2020-06-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:411 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bidrag som delas ut av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se