Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2021/22:1512 av Tony Haddou (V)

Fråga 2021/22:1512 Situationen i Afghanistan av Tony Haddou V till Statsrådet Anders Ygeman S Sedan talibanerna återtog makten i Afghanistan sommaren 2021 har förtrycket hårdnat och levnadsvillkoren försämrats avsevärt. Bland de mest utsatta finns de som tillhör folkgruppen hazarer, som upplever att de är utsatta för

Inlämnad: 2022-04-28 Svarsdatum: 2022-05-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1512 av Tony Haddou (V) (pdf, 89 kB)

Barn som flyr kriget i Ukraina

Skriftlig fråga 2021/22:1274 av Tony Haddou (V)

Fråga 2021/22:1274 Barn som flyr kriget i Ukraina av Tony Haddou V till Statsrådet Anders Ygeman S Barn är särskilt utsatta i krig och konflikt. Hittills har över 3 miljoner människor flytt kriget i Ukraina. Omkring hälften av dem är barn. Runt 100000 ukrainska barn bor på barnhem eller andra liknande institutioner. I

Inlämnad: 2022-03-15 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1274 av Tony Haddou (V) (pdf, 87 kB)

Skydd för ryska desertörer och oppositionella

Skriftlig fråga 2021/22:1228 av Tony Haddou (V)

Fråga 2021/22:1228 Skydd för ryska desertörer och oppositionella av Tony Haddou V till Statsrådet Anders Ygeman S Rysslands invasion av Ukraina har tvingat över 1,7 miljoner människor på flykt. För Vänsterpartiet är det är självklart att ge skydd åt dem som nu tvingas fly. Vi välkomnar att Sverige och EU sluter upp och

Inlämnad: 2022-03-07 Svarsdatum: 2022-03-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1228 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.