Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barnfattigdom

Interpellation 2021/22:96 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2021/22:96 Barnfattigdom av Tony Haddou V till Socialminister Lena Hallengren S Tusentals barn lever i ekonomisk utsatthet i Sverige. Rädda Barnen har återkommande presenterat statistik och berättelser i sina årsrapporter och lyfter barnperspektiv på frågor om barnfattigdom och segregation. I den senaste

Inlämnad: 2021-11-03 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2021/22:96 av Tony Haddou (V) (pdf, 101 kB)

Praktiska verkställighetshinder

Interpellation 2021/22:54 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2021/22:54 Praktiska verkställighetshinder av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En del av de personer som fått avslag på sin ansökan om asyl kan inte återvända. I stället för att hantera detta faktum genom att föreslå möjligheter till uppehållstillstånd för dessa människor,

Inlämnad: 2021-10-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:54 av Tony Haddou (V) (pdf, 118 kB)

Krispolitikens fördelningspolitiska effekter

Interpellation 2020/21:879 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:879 Krispolitikens fördelningspolitiska effekter av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S De ekonomiska åtgärder som regeringen, riksdagen och myndigheter har vidtagit under coronapandemin kan grovt sett delas in i tre kategorier: i förslag för att stärka företagens likviditet,

Inlämnad: 2021-08-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:879 av Tony Haddou (V) (pdf, 115 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Krispolitikens fördelningspolitiska effekter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.