Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning De senaste årens många prövningar har lärt oss att vi behöver ett starkt samhälle för att klara svåra utmaningar. Vänsterpartiet värnar det välfärdssamhälle som tidigare

Inlämnad: 2022-05-03 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 663 kB) Motion 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 650 kB)

Situationen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2021/22:1512 av Tony Haddou (V)

Fråga 2021/22:1512 Situationen i Afghanistan av Tony Haddou V till Statsrådet Anders Ygeman S Sedan talibanerna återtog makten i Afghanistan sommaren 2021 har förtrycket hårdnat och levnadsvillkoren försämrats avsevärt. Bland de mest utsatta finns de som tillhör folkgruppen hazarer, som upplever att de är utsatta för

Inlämnad: 2022-04-28 Svarsdatum: 2022-05-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1512 av Tony Haddou (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.