Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Utökning av RUT-avdraget

Interpellation 2019/20:308 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2019/20:308 Utökning av RUT-avdraget av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har tidigare argumenterat för att skattereduktionen för hushållsnära tjänster RUT skapar sysselsättning och att personer med kort utbildning kommer in på arbetsmarknaden. Men enligt en studie från

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:308 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utökning av RUT-avdraget

RUT-avdragets effektivitet och fördelningseffekter

Interpellation 2019/20:307 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:307 RUT-avdragets effektivitet och fördelningseffekter av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har tidigare argumenterat för att skattereduktionen för hushållsnära tjänster RUT skapar sysselsättning och att personer med kort utbildning kommer in på arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:307 av Ulla Andersson (V) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: RUT-avdragets effektivitet och fördelningseffekter

Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se