Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för rättvist fördelade utsläpp

Interpellation 2020/21:254 av Elin Segerlind (V)

Interpellation 2020/21:254 Åtgäder för rättvist fördelade utsläpp av Elin Segerlind V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Oxfam och Stockholm Environment Institute har publicerat rapporten Svensk klimatojämlikhet presenterad på DN-debatt den 8 decemberRapporten visar på en ojämlikhet i konsumtionsutsläpp

Inlämnad: 2020-12-16 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:254 av Elin Segerlind (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för rättvist fördelade utsläpp

Regeringens agerande kring skatteflykt

Interpellation 2020/21:132 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:132 Regeringens agerande kring skatteflykt av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Coronakrisen har tydligt visat att när vi gör saker tillsammans är vi starkare än om var och en agerar för sig själv. Behovet av en väl fungerande välfärd har aldrig varit större. Då är det inte

Inlämnad: 2020-11-11 Svarsdatum: 2020-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:132 av Tony Haddou (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens agerande kring skatteflykt

Krav för permanent uppehållstillstånd

Interpellation 2020/21:89 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2020/21:89 Krav för permanent uppehållstillstånd av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Genom att anta lagen 2016:752 om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige tog riksdagen de första stegen i ett paradigmskifte när det gäller

Inlämnad: 2020-10-23 Svarsdatum: 2020-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:89 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Krav för permanent uppehållstillstånd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se