Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SkU20 6 maj 2020 Inkomstskatt
Debatt om förslag 2019/20:SkU21 26 mars 2020 Företag, kapital och fastighet
Interpellationsdebatt 2019/20:308 av Tony Haddou (V) 6 mars 2020 Utökning av RUT-avdraget

Ny bankläcka om misstänkta transaktioner

Skriftlig fråga 2020/21:90 av Tony Haddou (V)

Fråga 2020/21:90 Ny bankläcka om misstänkta transaktioner av Tony Haddou V till Statsrådet Per Bolund MP I veckan har det internationella journalistnätverket ICIJ, där SVT ingår, tagit del av en ny läcka med suspekta betalningar. Sammanlagt i läckan syns flöden på 17 000 miljarder kronor. Det handlar om 18 153 transaktioner

Inlämnad: 2020-09-22 Svarsdatum: 2020-09-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:90 av Tony Haddou (V) (pdf, 77 kB)

RUT-avdraget

Skriftlig fråga 2019/20:980 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:980 RUT-avdraget av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S RUT-avdraget skulle finansiera sig självt och inte belasta statskassan. Det skulle dessutom göra svarta jobb vita. Riksrevisionens granskning visar dock att så blev det inte. Förra året kostade RUT-avdraget staten 5,4 miljarder kronor.

Inlämnad: 2020-02-18 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:980 av Tony Haddou (V) (pdf, 83 kB)

Aggressiv skatteplanering

Skriftlig fråga 2019/20:818 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:818 Aggressiv skatteplanering av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Enligt propositionsförteckningen för våren 2020 återfinns inte något förslag med regler för att motverka aggressiv skatteplanering i form av så kallade cum-cum- och cum-ex bedrägerier. Det har snart gått två år sedan

Inlämnad: 2020-01-27 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:818 av Tony Haddou (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se