Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trygghets-RUT

Interpellation 2018/19:134 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2018/19:134 Trygghets-RUT av Ali Esbati V till Finansminister Magdalena Andersson S Den svenska arbetsmarknaden har de senaste åren vuxit starkt. Många problem och utmaningar kvarstår förstås. Dels är arbetslösheten fortfarande alltför hög. Dels behöver arbetsvillkoren för många som är på arbetsmarknaden

Inlämnad: 2019-03-14 Svarsdatum: 2019-03-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:134 av Ali Esbati (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghets-RUT

Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall

Interpellation 2018/19:45 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:45 Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Rikskronofogden har meddelat att man avser att lägga ned sina kontor i Hudiksvall, Arvika och Mora. Detta gjorde man under tiden Sverige hade en övergångsregering, men man lät också meddela

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:45 av Ulla Andersson (V) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall

Nedläggningen av Kronofogden i Arvika

Interpellation 2018/19:44 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:44 Nedläggningen av Kronofogden i Arvika av Håkan Svenneling V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Rikskronofogden har meddelat att man avser att lägga ned Kronofogdens kontor i Arvika. Detta gjorde man under tiden Sverige hade en övergångsregering, men man lät också meddela att detta var avstämt

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:44 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Kronofogden i Arvika

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se