Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringens agerande kring skatteflykt

Interpellation 2020/21:132 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:132 Regeringens agerande kring skatteflykt av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Coronakrisen har tydligt visat att när vi gör saker tillsammans är vi starkare än om var och en agerar för sig själv. Behovet av en väl fungerande välfärd har aldrig varit större. Då är det inte

Inlämnad: 2020-11-11 Svarsdatum: 2020-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:132 av Tony Haddou (V) (pdf, 91 kB)

Särbehandling av enskilda bolag

Interpellation 2019/20:453 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2019/20:453 Särbehandling av enskilda bolag av Joar Forssell L till Näringsminister Ibrahim Baylan S Det tidigare statsrådet Gustav Fridolin skrev en krönika i tidningen Arbetet tidigare i år där han med en enda mening lyckas fånga vad som verkar vara essensen av modern socialdemokrati: Socialdemokraterna

Inlämnad: 2020-08-20 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:453 av Joar Forssell (L) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Särbehandling av enskilda bolag

Techjättarna och skatteflykt

Interpellation 2019/20:449 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2019/20:449 Techjättarna och skatteflykt av Tony Haddou V till Näringsminister Ibrahim Baylan S I en granskning som Aftonbladet låtit göra framgår det att tre av regeringens ministrar vädjar om att techjättarna Amazon, Google och Facebook ska etablera sig Sverige, och man öser skattepengar över dessa bolag.

Inlämnad: 2020-08-18 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:449 av Tony Haddou (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Techjättarna och skatteflykt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se