Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ludvikamomsen

Skriftlig fråga 2019/20:817 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:817 Ludvikamomsen av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Systemet med Ludvikamoms har funnits sedan 90-talet. I dag är det en överkompensation som gör att kommuner och regioner väljer att upphandla. Det är en orättvisa gentemot de ofta mindre kommuner som inte kan upphandla på samma sätt.

Inlämnad: 2020-01-27 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:817 av Tony Haddou (V) (pdf, 85 kB)

Förmånsbeskattning av privata sjukvårdsförsäkringar

Skriftlig fråga 2019/20:808 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:808 Förmånsbeskattning av privata sjukvårdsförsäkringar av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I dag har ca 660 000 svenskar en privat sjukvårdsförsäkring. Det är inte förenligt med principen om vård efter behov och på lika villkor att man genom en sjukvårdsförsäkring kan komma före till

Inlämnad: 2020-01-24 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:808 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

EU:s lista över skatteparadis

Skriftlig fråga 2019/20:464 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:464 EU:s lista över skatteparadis av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I oktober beslutade EU:s finansministrar att ta bort skatteparadisen Schweiz och Mauritius från EU:s lista över skatteparadis. Schweiz erbjuder fortfarande låga skattenivåer och avsevärda skatteincitament, och i

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:464 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se