Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet

Interpellation 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Interpellation 2020/21:580 Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Märta Stenevi MP Black lives matter BLM har sedan starten 2013 vuxit till en global rörelse som synliggör och lyfter fram samtal om rasism mot svarta runt om i världen. Rörelsen intensifierades och

Inlämnad: 2021-03-17 Svarsdatum: 2021-04-06 Besvarare: Statsrådet Märta Stenevi (MP)

Interpellation 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 120 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet

Initiativ för ökad jämlikhet och hållbart resursutnyttjande

Interpellation 2020/21:258 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:258 Initiativ för ökad jämlikhet och hållbart resursutnyttjande av Tony Haddou V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I december publicerade Oxfam och Stockholm Environment Institute rapporten Svensk klimatojämlikhet, där man granskat svenskarnas utsläpp i relation till inkomster. Rapporten

Inlämnad: 2020-12-16 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:258 av Tony Haddou (V) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Initiativ för ökad jämlikhet och hållbart resursutnyttjande

Miljömålsberedningen och ojämlikt fördelade utsläpp

Interpellation 2020/21:257 av Jens Holm (V)

Interpellation 2020/21:257 Miljömålsberedningen och ojämlikt fördelade utsläpp av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Oxfam och Stockholm Environment Institute har publicerat rapporten Svensk klimatojämlikhet presenterad på DN-debatt den 8 decemberDe har granskat svenskarnas utsläpp och relaterar

Inlämnad: 2020-12-16 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:257 av Jens Holm (V) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljömålsberedningen och ojämlikt fördelade utsläpp

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se