Tony Wiklander (SD)

Tony Wiklander (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Pensionär.
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och 15- och konstitutionsutskottet 14-15. Suppleant trafikutskottet 14-15. Ledamot Svensk-polska parlamentarikerförbundet 10-.
  • Föräldrar

    Sergeanten Yngve Wiklander och servitrisen Elna Wiklander.
  • Utbildning

    Folkskola 54. Hermods matematikkurs 63. Mentalskötarutbildning 64-67. Kurs ur Socialhögskolans förvaltningslinje 69.
  • Anställningar

    Sjöfart/motorelev, 2:e motorman/1:e motorman 56-58 och 60-63. Mentalskötare, Göteborgs sjukhus 64-67. Föreståndare äldreomsorg, Malmö 67-70 och Åstorp 71- 83. Kultursekreterare, Åstorp 83-93.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åstorp 74-. Kommunstyrelsen 80-10. Kristianstads läns landsting 76-79. Region Skåne ledamot/pol. sekr. 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Varierande uppdrag för Socialdemokraterna 68-78. Partiledare, Framstegspartiet 84-02. Ledamot, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 03-. Partistyrelsen, Sverigedemokraterna 03-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:TU10 22 mars 2018 Luftfart
Debatt om förslag 2016/17:TU12 19 april 2017 Fossiloberoende transporter
Debatt om förslag 2016/17:TU10 16 mars 2017 Luftfartsfrågor

Dokument:

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. SD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk


Utskottsberedning: 2017/18:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Cykeln är nyckelen till friheten

Motion 2017/18:1591 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:1591 av Per Klarberg m.fl. SD Cykeln är nyckelen till friheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur kommuner och regioner enklare kan få tillgång till mark för att bygga cykelvägar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:TU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:1591 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1591 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

En sverigedemokratisk väg mot en tryggare trafik

Motion 2017/18:1590 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:1590 av Per Klarberg m.fl. SD En sverigedemokratisk väg mot en tryggare trafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla tunga fordon med över 3 500 kg totalvikt som framförs på svenska vägar vintertid ska ha vinterdäck på samtliga axlar


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2017/18:1590 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:1590 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.