Torbjörn Björlund (V)

Torbjörn Björlund (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Fritidspedagog.
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-01-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ersättare 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-03-27 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2015-08-17 – 2015-12-21
    • Extra suppleant 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2015-08-17 – 2015-12-21
    • Extra suppleant 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2010-10-12

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-16 (ersättare 150407-150621 och 150803-160104). Ledamot försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och 14. Suppleant försvarsutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, arbetsmarknadsutskottet 06-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 12 och finansutskottet 12-14. Extra suppleant justitieutskottet 15 och utbildningsutskottet 15. Suppleant EU-nämnden 08-10.
  • Föräldrar

    Lokföraren Åke Björlund och journalisten Maj-Britt Björlund, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Motala 73-76. Fritidspedagogutbildning, Linköpings universitet 83-85.
  • Anställningar

    Trädgårdsarbetare, Finspång 77. Pappersbruksarbetare 77-85. Lärarvikarie, Finspång 86. Fritidspedagog, Norrköping 86-87. Behandlingsassistent 88-89. Föreningskonsulent 89-95. Utvecklingskonsulent 95-02. Ombudsman 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Norrköping 03-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06 och kultur- och fritidsnämnden 98-02. Landstingsfullmäktig, ersättare, Östergötlands län 99-02. Ledamot, Östra länsdelsberedningen 99-02. 1:e vice ordförande, Lunnevads FHSK 99-06. Ledamot, Östsam fullmäktige 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet i Norrköping 99-03. Ledamot, Vänsterpartiets distriktsstyrelse i Östergötland 00-02, ersättare 02-03, ordförande 09-11. Ledamot, HTF 00-01.
  • Bostadsort

    Norrköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2015/16:234 av Torbjörn Björlund (V) 11 december 2015 Läget i Palestina
Interpellationsdebatt 2015/16:173 av Torbjörn Björlund (V) 24 november 2015 Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige
Interpellationsdebatt 2014/15:673 av Torbjörn Björlund (V) 12 juni 2015 Kubas utveckling

Dokument:

med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet

Motion 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna


Utskottsberedning: 2015/16:JuU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

Läget i Palestina

Interpellation 2015/16:234 av Torbjörn Björlund (V)

Interpellation 2015/16:234 Läget i Palestina av Torbjörn Björlund V till Utrikesminister Margot Wallström S Den senaste tiden har vi sett ett eskalerat spänt läge och ökat våld i konflikten mellan Palestina och Israel. Israel har fortsatt med sin utpressningspolitik mot palestinierna, både i det blockerade Gaza och det

Inlämnad: 2015-12-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:234 av Torbjörn Björlund (V) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Läget i Palestina

Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige

Interpellation 2015/16:173 av Torbjörn Björlund (V)

Interpellation 2015/16:173 Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige av Torbjörn Björlund V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Vi har i dag en ansträngd situation i Sverige med de flyktingströmmar som kommer till Sverige. Migrationsverket är pressat. Samtidigt har vi ett antal flyktingar

Inlämnad: 2015-11-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:173 av Torbjörn Björlund (V) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.