Torsten Elofsson (KD)

Torsten Elofsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 95
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post torsten.elofsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-11-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Det kontantlösa samhället

Motion 2022/23:1119 av Torsten Elofsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1119 av Torsten Elofsson KD Det kontantlösa samhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt utreda införandet av en lag som anger att kontanter måste tas emot som betalningsmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU22

Motion 2022/23:1119 av Torsten Elofsson (KD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1119 av Torsten Elofsson (KD) (pdf, 78 kB)

Digitalisering

Motion 2022/23:1118 av Torsten Elofsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1118 av Torsten Elofsson KD Digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på förbättrad tillgänglighet och den enskildes rätt att välja sätt att kommunicera och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi lever i en digitaliserad

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:1118 av Torsten Elofsson (KD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1118 av Torsten Elofsson (KD) (pdf, 73 kB)

Utbyggnad av E6 mellan Malmö och Helsingborg

Motion 2022/23:626 av Cecilia Engström och Torsten Elofsson (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:626 av Cecilia Engström och Torsten Elofsson båda KD Utbyggnad av E6 mellan Malmö och Helsingborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att planera utbyggnad av E6 mellan Malmö och Helsingborg och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:626 av Cecilia Engström och Torsten Elofsson (båda KD) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:626 av Cecilia Engström och Torsten Elofsson (båda KD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.