Tuve Skånberg (KD)

Tuve Skånberg (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 156
Titel Teol.dr
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Suppleant 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kritiken mot Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:UU8
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Frihet och säkerhet genom internationell samverkan EU som utrikespolitisk aktör Ett reformerat och handlingskraftigt FN Nato


Utskottsberedning: 2018/19:FöU6 2018/19:UU1 2018/19:UU10 2018/19:UU12 2018/19:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 18 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 137 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Frihet och utveckling i vår omvärld Kristdemokraternas syn på utveckling Sveriges politik för global utveckling Internationellt


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 4 avslag, 15 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se